Conjugarea verbului a odihni
| Infinitiv | a odihni |
|---|---|
| Gerunziu | odihnind |
| Participiu | odihnit |
Modul indicativ
Prezent
| eu | odihnesc |
|---|---|
| tu | odihnești |
| el, ea | odihnește |
| noi | odihnim |
| voi | odihniți |
| ei, ele | odihnesc |
Imperfect
| eu | odihneam |
|---|---|
| tu | odihneai |
| el, ea | odihnea |
| noi | odihneam |
| voi | odihneați |
| ei, ele | odihneau |
Perfect simplu
| eu | odihnii |
|---|---|
| tu | odihniși |
| el, ea | odihni |
| noi | odihnirăm |
| voi | odihnirăți |
| ei, ele | odihniră |
Perfect compus
| eu | am odihnit |
|---|---|
| tu | ai odihnit |
| el, ea | a odihnit |
| noi | am odihnit |
| voi | ați odihnit |
| ei, ele | au odihnit |
Mai mult ca perfect
| eu | odihnisem |
|---|---|
| tu | odihniseși |
| el, ea | odihnise |
| noi | odihniserăm |
| voi | odihniserăți |
| ei, ele | odihniseră |
Viitor
| eu | voi odihni |
|---|---|
| tu | vei odihni |
| el, ea | va odihni |
| noi | vom odihni |
| voi | veți odihni |
| ei, ele | vor odihni |
Viitor (popular)
| eu | am să odihnesc |
|---|---|
| tu | ai să odihnești |
| el, ea | are să odihnească |
| noi | avem să odihnim |
| voi | aveți să odihniți |
| ei, ele | au să odihnească |
Viitor anterior
| eu | voi fi odihnit |
|---|---|
| tu | vei fi odihnit |
| el, ea | va fi odihnit |
| noi | vom fi odihnit |
| voi | veți fi odihnit |
| ei, ele | vor fi odihnit |
Modul conjunctiv
Prezent
| eu | să odihnesc |
|---|---|
| tu | să odihnești |
| el, ea | să odihnească |
| noi | să odihnim |
| voi | să odihniți |
| ei, ele | să odihnească |
Perfect
| eu | fi odihnit |
|---|---|
| tu | fi odihnit |
| el, ea | fi odihnit |
| noi | fi odihnit |
| voi | fi odihnit |
| ei, ele | fi odihnit |
Modul condițional-optativ
Prezent
| eu | aș odihni |
|---|---|
| tu | ai odihni |
| el, ea | ar odihni |
| noi | am odihni |
| voi | ați odihni |
| ei, ele | ar odihni |
Perfect
| eu | aș fi odihnit |
|---|---|
| tu | ai fi odihnit |
| el, ea | ar fi odihnit |
| noi | am fi odihnit |
| voi | ați fi odihnit |
| ei, ele | ar fi odihnit |
Modul imperativ
Afirmativ
| (tu) | odihnește |
|---|---|
| (voi) | odihniți |
Negativ
| (tu) nu | odihni |
|---|---|
| (voi) nu | odihniți |